Windows 10 Sürümleri Belli Oldu

Microsoft’un bloğunda yayımladığı haber ile Windows 10 sürümleri netleşti.

Windows 10  Home , Mobile , Pro , Enterprise , Education ve Mobile Enterprise sürümleri ile önümüzdeki yaz çıkması bekleniyor.

Haber detayları aşağıda ki gibi ;

Windows 10 Sürümleri ile Tanışın!

10edition

Windows 10 bu yaz 190 ülkede ve 111 dilde geliyor. Bugün, Windows 10 Sürümleri hakkında sizlerle daha fazla bilgi paylaşabilmenin heyecanını yaşıyoruz.

Windows 10’u, farklı cihazlar genelinde daha kişisel bilgi işlem deneyimi sağlamak amacıyla geliştirdik. Her cihaz tipine göre iyileştirilmiş ve herkese tanıdık bir deneyim. Windows 10, PC’lerden tabletlere, telefonlara, Xbox One, Microsoft HoloLens ve Surface Hub’a kadar, inanamayacağınız çeşitlilikteki cihazları çalıştıracak. Nesnelerin İnterneti’ni oluşturan cihazların temelinde yer alarak asansörlerden ATM’lere, kalp atış hızı ölçüm monitörlerinden giyilebilir cihazlara kadar çevremizdeki dünyayı çalıştıracak. Müşterilerimiz hangi Windows 10’lu cihazı kullanırlarsa kullansınlar, rahat bir deneyim yaşayacak ve Evrensel Windows uygulamalarını tek bir Windows Mağazasında bulacak, deneyecek, satın alabilecekler.

Windows 10 Sürümleri

Geçmişte olduğu gibi, çeşitli cihaz ailelerine ve kullanımlara göre özel olarak geliştirilmiş farklı Windows sürümlerini de yine sunacağız. Bu farklı sürümler, tüketicilerden küçük ölçekli işletmelere, büyük ölçekli kurumlara kadar çeşitli müşterilerimizin belirli ihtiyaçlarına hitap edecek.

Windows 10 Home, tüketici odaklı masaüstü sürümdür. PC, tablet ve ikisi bir arada cihazlarda tanıdık, kişisel bir deneyim sağlar. Windows 10 Home, kullanıcıların, küçük ya da büyük olsun, harika şeyler yapmalarına yardımcı olacak. Bu sürümle daha üretken olacak, uzun bir liste oluşturan yenilikler sayesinde daha çok eğlenecekler: Dünyanın en kişisel dijital asistanı Cortana; yeni Microsoft Edge web tarayıcı; dokunma özellikli cihazlar için tablet modu olan Continuum; Windows Hello yüz tanıma, göz bebeği ve parmak iziyle oturum açma ve Fotoğraflar, Haritalar, Posta, Takvim, Müzik, Video gibi kutudan çıktığı haliyle kullanıma hazır, geniş çeşitlilikteki evrensel Windows uygulamaları*.

Ayrıca Windows 10’a Xbox oyun deneyimini getiriyor, oyunlara ve oyunculara Xbox Live oyun topluluğuna erişim veriyor, oyunları yakalama, birlikte oynama yeteneği sağlıyor ve Xbox One sahiplerine Xbox One oyunlarını evlerindeki herhangi bir Windows 10’lu PC’de oynama yeteneğini sunuyoruz.

10edition_2Windows 10 Mobile, akıllı telefonlar ve küçük tabletler gibi daha küçük, mobil, dokunma odaklı cihazlarda en iyi kullanıcı deneyimi için tasarlandı. Bu sürüm, Windows 10 Home’da bulunan aynı yeni evrensel Windows uygulamalarının yanı sıra Office’in dokunma için iyileştirilmiş yeni sürümüyle de öne çıkıyor. Windows 10 Mobile, kişisel cihazlarını işte de kullanan müşterilere mükemmel üretkenlik, güvenlik ve yönetim yetenekleri sunmakta. Windows 10 Mobile, ayrıca, kişilerin telefonlarını daha büyük bir ekrana bağlayarak PC gibi kullanabilmeleri için, bazı yeni cihazların telefon için Continuum‘un avantajlarından yararlanmalarını da sağlayacak.

Windows 10 Pro, PC, tablet ve ikisi bir arada cihazlar için masaüstü sürümdür. Windows 10 Home’un tanıdık ve yenilikçi özellikleri üzerinde geliştirilen Windows 10 Pro, küçük ölçekli işletmelerin çeşitlilik gösteren ihtiyaçlarını karşılayan birçok ek özelliğe sahip. Windows 10 Pro, işletmelerin cihaz ve uygulamalarını etkin ve verimli biçimde yönetilmelerine, hassas iş verilerini korumalarına, uzaktan ve mobil üretkenlik senaryolarını desteklemelerine ve bulut teknolojilerinden yararlanmalarına yardımcıdır. Windows 10 Pro’lu cihazlar, Kendi Cihazını Seç (CYOD) programlarını ve tüketen üretici müşterileri destekleyen kuruluşlar için mükemmel seçimdir. Windows 10 Pro ayrıca, müşterilerin yönetim maliyetlerini azaltacak, güvenlik güncellemelerine hızlı erişimlerini ve Microsoft’un sunduğu güncel yeniliklere kesintisiz erişimlerini sağlayacak olan yeni Windows Update for Business sürümünden de yararlanmalarını mümkün kılmakta.

 

Bu yılın başlarında duyurduğumuz gibi ilk kez yapılan bir uygulamayla, koşulları karşılayan ve sürümlerin yayınlanmasını izleyen 1 yıl içinde yükselten Windows 7, Windows 8.1 ve Windows Phone 8.1’li cihazlara Windows 10 Home, Windows 10 Mobile ve Windows 10 Pro’nun tam sürümlerine ücretsiz ve kolay yükseltme olanağını sağlıyoruz. Yükselttiğinizde, söz konusu cihazınızda Windows 10’a ücretsiz sahip olacaksınız.

 

Windows 10 Enterprise, orta ve büyük ölçekli kuruluşların taleplerini karşılamak için tasarlanan gelişmiş özellikler eklenerek Windows 10 Pro üzerinde geliştirildi. Giderek artan biçimde cihazlar, kimlikler, uygulamalar ve hassas şirket bilgilerini hedefleyen modern güvenlik tehditlerine karşı korunmaya yardımcı olan gelişmiş yetenekler sunmakta. Windows 10 Enterprise ayrıca işletim sistemi kurulumu ve kapsamlı cihaz ve uygulama yönetimi için çok geniş çeşitlilikteki seçenekleri de desteklemekte. Güncel yenilikler ve güvenlik güncellemelerinden kesintisiz yararlanabilmeleri için Toplu Lisanslama müşterilerimize sunulacaktır. Bu müşteriler aynı zamanda yeni Windows Update for Business sürümünü kullanma seçeneği de dâhil olmak üzere, yeni teknolojiye geçiş hızlarını da belirleyebilecekler. Windows 10 Enterprise ile müşterilerin görev kritik cihazlar ve ortamlarına dağıtım seçeneği olarak Long Term Servicing Branch‘e de erişimleri olacak. Ayrıca, Windows’un önceki sürümlerinde olduğu gibi, Toplu Lisanslama’da Aktif Yazılım Güvencesi bulunan müşteriler, sahip oldukları Yazılım Güvencesi avantajlarının bir parçası olarak Windows 10 Enterprise’a yükseltebilecekler.

10edition_cortana

Windows 10 Education, Windows 10 Enterprise üzerinde geliştirilerek okulların -personel, yönetim ve eğitim kadrosu, öğrenciler- ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlandı. Bu sürüm, akademik Toplu Lisanslama ile kullanılabilecek ve Windows 10 Home ve Windows 10 Pro’lu cihazlar kullanan okullar ile öğrencilerin Windows 10 Eğitim’e geçişlerini sağlayan yollar sunulacak.

Windows 10 Mobile Enterprise, iş müşterilerine akıllı telefonlar ve küçük tabletlerde en iyi müşteri deneyimini sağlayacak şekilde tasarlandı. Toplu Lisanslama müşterilerimize sunulacak. Windows 10 Mobile’ın sunduğu olağanüstü üretkenlik, güvenlik ve mobil cihaz yönetim yetenekleriyle birlikte işletmelerin güncellemeleri yönetebilecekleri esnek yollar sağlamaktadır. Windows 10 Mobile Enterprise ayrıca en son güvenlik ve inovasyon özelliklerine de yayınlandıkları anda sahip olacak.

Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Mobile Enterprise’ın ATM’ler, perakende satış noktaları, el terminalleri, endüstriyel robotik gibi sektörel cihazlar için sürümleri, yanı sıra küçük hizmet alanı, ağ geçitleri gibi düşük maliyetli cihazlar için Windows 10 IoT Core da yayınlanacak.

İlerleme devam ediyor

Windows 10’da güçlü adımlarla, öngördüğümüz gibi bu yaz yayınlayacak şekilde ilerliyoruz. Windows 10’u sunacağımız bir hizmet olarak geliştirdiğimiz için de bu dönüm noktası yeni nesil Windows’un yalnızca başlangıcı olacak. Bu sonbahardan itibaren müşteriler, işletmeler için daha gelişmiş güvenlik ve yönetim yetenekleri de dâhil olmak üzere Windows 10’lu cihazlarında kesintisiz inovasyon ve güvenlik güncellemelerine sahip olmayı bekleyebilirler.

Windows 10’u geliştirmemiz ve test etmemizde bize yardımcı olan 3,9 milyon (ve sayıları giderek artan) Windows Insider katılımcısı sayesinde Windows 10’un ilk sürümünü bu yaz yayınlıyoruz. Ancak müşterilerimiz bu ilk sürümün yayınlanmasından sonra da Windows 10’u yaratmamıza yardımcı olmaya devam edecekler. Hem işletmeler hem de tüketiciler için tüm cihazlarda bugüne kadarki en iyi Windows’u sunmamıza yardımcı olan değerli geribildirimleriniz için minnettarız. Siz de bugün Windows Insider Programı‘na katılarak Windows 10’u deneyimlemeye başlayabilirsiniz.

Bu sürümleriyle sunulacak Windows 10’un sahip olduğu inovasyon bize olağanüstü heyecan veriyor. Yayınlanma tarihine giderek yaklaşırken daha fazla bilgi almak için lütfenWindows.com sayfalarını izleyin.

 

* Cortana, belli pazarlarda Windows 10 ile aynı anda sunulacaktır. Windows Hello, yüz tanıma veya göz bebeği algılama veya parmak izi okuma için Windows Biyometri Altyapısı’nı destekleyen özel, aydınlatmalı infrared kamera gerektirmektedir. Uygulama ve hizmetler pazara göre değişebilir.

** Ücretsiz yükseltme teklifi hakkında daha fazla bilgiyi Windows.com adresinde bulabilirsiniz.